Geografia
Projekty
Projekt: PRÍMA-KLÍMA-ŽIVOTNÝ ŠTÝL vyhlásený neziskovou organizáciou Priatelia Zeme
2. miesto na SlovenskuGymnázium, Poštová ul. 9 Košice
Hodnotenie projektu Príma – Klíma – Životný štýl
V rámci environmentálnej výchovy sme sa zapojili do projektu vyhláseného neziskovou organizáciou Priatelia Zeme. Realizácia projektu bola v školskom roku 2008/2009 a 2009/2010 / v období september 2008 až jún 2010/.
Vychádzajúc zo zamerania nášho gymnázia, ktoré poskytuje všeobecné vzdelanie a polohy našej školy, ktorá sa nachádza v centre mesta a je kultúrnou pamiatkou, sme projekt zamerali a realizovali v dvoch častiach :
- I. Vzdelávacia časť – cieľom ktorej bolo oboznámiť sa s problémami znečisťovania životného prostredia, aplikovať poznatky na svoje okolie, ktoré vhodne a podľa možnosti zveľaďovať a zamerať sa najviac na problematiku odpadov a ich spracovanie
- II. Aktivity – konkrétne podujatia na podporu vzdelávania.
Po naštudovaní materiálov o projekte Príma – Klíma – Životný štýl sme projekt prispôsobili podmienkam našej školy a rozhodli sa, že do projektu zapojíme žiakov 1. – 4. ročníka. Činnosť projektu koordinovala skupina 13 žiakov – aktivistov. Podobne do projektu sa zapojili aj vyučujúci rôznych predmetov /biológie, geografie, chémie, etiky, estetiky, občianskej náuky a ďalších/.
Zoznam aktivistov :
1. Patrícia Mrázková
2. Ivana Smoroňová
3. Kamila Pačutová
4. Magdaléna Majorošová
5. Lea Karafová
6. Marianna Tomášková
7. Dominika Kolcunová
8. Gabriel Bóna
9. Valéria Kováčová
10. Jana Babicová
11. Dávid Gál
12. Ján Buček
13. Patrícia Palaščáková
Zodpovedná za školský projekt: PaedDr. Mária SlávikováĎalší postup sme zvolili tak, že časť aktivistov sa stretla s vedením školy na besede, kde sme oboznámili riaditeľa školy RNDr. Mariána Ružičku a zástupkyňu školy RNDr. Ľudmilu Hančinovú s cieľmi a úlohami projektu. Stretnutie bolo konštruktívne, plné nápadov a zaujímavých podnetov. Vedenie školy, na druhej strane, informovalo ako šetrí škola energiami – výmena svetiel za úsporné žiarivky v triedach, šetriace vypínanie na chodbách, šetrenie s vodou na toaletách, triedenie odpadov a pod.
Druhá časť aktivistov zorganizovala propagáciu našej činnosti v škole a v médiách.
V rámci projektu sme sa rozhodli aj spolupracovať. Oslovili sme starostu mestskej časti KVP, v ktorej sme chceli pomôcť pri úprave sídliska – výsadba stromčekov /žiaci, ktorí žijú na KVP/,
nadviazať spoluprácu s inou školou v zahraničí, spolupracovať so základnými školami, s miestnymi úradmi obcí, v ktorých naši žiaci žijú a bývajú.
Vzdelávacia časť
V novej školskej reforme sme očakávali, že tejto závažnej problematike, ako sú globálne environmentálne problémy, problémy s odpadom, znečisťovanie životného prostredia a pod., bude venovaná náležitá pozornosť a to tak, že na školách sa zavedie pre všetkých žiakov povinný samostatný predmet s názvom Environmentálna výchova alebo Environmentalistika, tak v rámci Európskej únie /ISCED 3A/, ako aj v rámci reformy slovenského školstva.
Pretože sa tak nestalo, v štátnom vzdelávacom programe predmet Environmentálna výchova má len odporúčací charakter, a vzhľadom na to, že na našej škole tejto problematike venujeme dôležitú pozornosť, sme využili možnosť v šk.r.2008/2009 prihlásiť sa do projektu, ktorý vyhlásila organizácia Priatelia Zeme. Tento projekt nám pomáha pri rozvoji kompetencií – environmentálne minimum MŠ SR, pomocou ktorých by sa mali žiaci naučiť ako hospodáriť s odpadom, ako chrániť prírodu a ako sa správať v krajine, v ktorej žijú. Vytýčili sme si rozvoj najmä týchto kompetencií :
Prehľad environmentálnych kompetencií
Uvedomuje si závislosť ľudského života a živobytia od životného prostredia
Dokáže analyzovať a interpretovať príčiny a následky environmentálnych problémov
Rozumie globálnym problémom ľudstva
Formuje správny úsudok a vhodné riešenia
Uplatňuje ochranu a trvalo udržateľného stavu životného prostredia, chráni prírodné a kultúrne dedičstvo
Uvedomuje si racionálne využívanie prírodných zdrojov, alternatívne využívanie zdrojov energie
Uplatňuje triedenie tuhého komunálneho odpadu, chápe význam hospodárenia s odpadmi
Utvára si citový vzťah ku krajine (rurálnej, urbanizovanej), vie odhadnúť negatívne zásahy a ich dôsledky
Zdroj : Environmentálne minimum, Učebné osnovy environmentálnej výchovy, MŠ SR, 1996.
V rámci tejto časti, sme sa rozhodli uskutočniť prieskum na vzorke 167 žiakov 3. a 4. ročníka, ktorým sme zisťovali, či spomínané kompetencie majú alebo nemajú vplyv na formovanie profilu a postojov súčasného mladého moderného človeka. Chceli sme zistiť, či sú uvedené schopnosti a zručnosti potrebné k životu a či rozvíjajú flexibilitu mladých ľudí. Preto sme vypracovali dotazník a štatistickými metódami sme spracovali odpovede.
Bolo rozdaných 200 dotazníkov, z ktorých sa vrátilo 171, z toho boli 4 nesprávne vyplnené a tým nezaradené do hodnotenia.
Ukážka : D O T A Z N Í K
Jednotlivé odpovede charakterizujte a zapíšte podľa tejto škály :
Environmentálne kompetencie
1 2 3 4 5
silne rozvíja skôr rozvíja nemá vplyv skôr potláča silne potláča
22
4
3
1
Chlapec Dievča Ročník:
K o m p e t e n c i a
1
2
3
4
5
Uvedomuje si závislosť ľudského života a živobytia od životného prostredia
Dokáže analyzovať a interpretovať príčiny a následky environmentálnych problémov
Rozumie globálnym problémom ľudstva
Formuje správny úsudok a vhodné environmentálne riešenia
Uplatňuje ochranu a trvalo udržateľného stavu životného prostredia, chráni prírodné a kultúrne dedičstvo
Uvedomuje si racionálne využívanie prírodných zdrojov, alternatívne využívanie zdrojov energie
Uplatňuje triedenie tuhého komunálneho odpadu, chápe význam hospodárenia s odpadmi
Utvára si citový vzťah ku krajine (vidieckej, mestskej), vie odhadnúť negatívne zásahy človeka a ich dôsledky
Získané údaje sú uvedené v tabuľke. Najvyšším pozitívnym hodnotiacim kritériom v tejto štatistickej metóde je koeficient 5.
Tabuľka environmentálnych kompetencií
Kompetencia
Ročník
Škála
Spolu
Koeficient
1
2
3
4
5
Environmentálne
Tretí
40
31
4
0
0
75
4,24
Štvrtý
68
24
0
0
0
92
4,73
Z tabuľky vyplýva, že žiaci 3.a 4. ročníka jasne dali najavo, že environmentálne kompetencie sú pre nich veľmi dôležité a preto bolo by vhodné zaradiť predmet s touto tematikou do výchovnovzdelávacieho procesu.
Prieskum nás ubezpečil, že keď je tu absencia predmetu, ktorý by veľmi pomohol rozvíjať environmentálne kompetencie, tak musíme využiť rôzne možností, aktivity na podporu tohto typu vzdelávania. A to bol hlavný motív prihlásiť sa aj do projektu.
V poznávacej časti projektu žiaci v jednotlivých ročníkoch využívali rôzne formy poznávania adekvátne svojim schopnostiam a to :
- ročník – poznávanie pod heslom CHRÁNIŤ znamená POZNAŤ – besedy, nástenky, postery a projekty o krásach prírody, výstavky ručných a výtvarných prác
- ročník – poznávanie svojho okolia, v ktorom žijem – návštevy botanickej a zoologickej záhrady, filmov o prírode, výstav
- ročník – všetci žiaci videli film „Nepríjemná pravda“, diskusie a besedy, lokalizácia divokých skládok, alternatívne zdroje výroby energií – exkurzie, úprava interiéru školy
- ročník – diskusné fóra o globálnych problémoch našej planéty, písanie esejí, spracovanie odpadov
- Všetci žiaci si naštudovali a zmerali svoju ekologickú stopu
Aktivity
- Propagácia – našu činnosť a jednotlivé aktivitysme propagovali v rozhlasových okienkach školy /4/, na školskej nástenke a v jednotlivých triedach, vytlačili sme a do každej triedy rozmiestnili letáky – ako chrániť prírodu, separovať odpad, jednotlivé aktivity. O našej činnosti sme napísali aj do miestnych novín Jazerčan, Staromestské listy, Korzár.
- Uskutočnilo sa veľa besied v rámci školy, v jednotlivých triedach na triednických hodinách, účasťou na besedách organizovaných inými inštitúciami. Hlavné témy boli: ako separovať a likvidovať odpad, divoké skládky, krásy prírody, globálne problémy a iné, kde žiaci besedovali s odborníkmi.
- Návštevy výstav a environmentálnych filmov – pravidelne každý rok sa naši žiaci zúčastňujú rôznych výstav a MFF Ekotop film s touto problematikou.
- Odpady – tejto téme sme venovali zvýšenú pozornosť uvedomujúc si dôsledky, ktoré môžu vzniknúť v budúcnosti pre tak malú krajinu. K tomu sme urobili :
- Čo je to odpad, vznik odpadov, separácia odpadu, práca s elektroodpadom a nebezpečným odpadom – besedy, letáky, rozhlasové okienko
- separácia a zber odpadov – batérie, papier a plasty – v jednotlivých triedach
- 5 exkurzií do Kositu – spracovanie komunálneho odpadu
- 1 exkurzia do V.O.D.S. – spracovanie elektroodpadov
- Ako separovať odpad a jeho ďalšia recyklácia – výuka formou hier a diskusie s p. Mgr. Hedvigou Mileovou – Priatelia Zeme – 4 stretnutia
- Ako separovať a recyklácia odpadov – jednotliví aktivisti, na základe získaných skúseností, pracovali so žiakmi na triednických hodinách v 1. a v 2. ročníku
- Ako separovať a recyklácia odpadov – práca aktivistov s deťmi na základných školách ZŠ Trebišovská–1. ročník, ZŠ Krosnianska– 4. ročník, ZŠ Bernolákova - 3. Ročník, ZŠ Budimír- 1. Ročník, ZŠ Fábryho - 1. ročník
- Výstavka – ako využiť a recyklovať odpad – školská výstavka predmetov z odpadov
- Lokalizácia divokých skládok a následné upozornenie na obecných úradoch
- Deň Zeme – každý rok k 22.aprílu organizujeme týždeň rôznych podujatí na škole :
- Nástenky a rozhlasové okienka
- Úprava interiéru školy – presádzanie kvetov v triedach a kvetinová výzdoba školy
- V spolupráci so školskou žiackou firmou CFS Poštová – predaj ovocia a predmetov pripomínajúcich deň zeme /cez prestávky vo vestibule školy hudba, živá hudba, slovo o ochrane planéty/
- Zelení a žltí – propagovali sme tieto farby a jednotlivé triedy v Deň Zeme prišli oblečení v týchto farbách ako prejav záujmu ochrany planéty, aby bola stále slnečná a zelená.
- Besedy na triednických hodinách.
- Exkurzie – tradične organizujeme exkurziu „Energia dnes a zajtra“ – Mochovce a Gabčíkovo – pre žiakov 3. ročníkov
Exkurzia do čističky odpadových vôd – 3.C, 4.B
Spolupráca s organizáciou Priatelia Zeme:
Okrem toho, že sme sa podrobne zoznámili s činnosťou a záslužnou prácou tejto organizácie v Košiciach, snažili sme sa aj my prispieť svojím malým podielom :
- Najväčší zážitok máme zo stretnutí s p. Mgr. Hedvigou Mileovou, či to bolo pri aktivitách alebo osobných stretnutiach
- Zapojili sme sa v rámci týždňa odpadov a vytvárali sme živý obraz Trieďme odpad !
- V rámci Dňa Zeme zapojili sme sa do zbierky v rámci mesta na činnosť organizácie a naše traja žiaci Tomášková, Rusková a Podoláková z 2.C nazbierali najviac finančných prostriedkov
- Pomáhali sme pri expedícii listov a letákov v sídle košickej organizácie
- Vylepovali sme plagáty a ďalší propagačný materiál po Košiciach
- V priebežnom hodnotení projektu sme v rámci stredných škôl boli na 2. mieste a naši aktivisti získali ako odmenu tričká.
Úlohy, ktoré chceme splniť :
Pri hodnotení našej činnosti v rámci projektu Príma - Klíma – Životný štýl sme konštatovali, že aj napriek tomu, že sa nám podarilo urobiť veľký ku práce, predsa sú rezervy a nesplnená úloha. Prácou na projekte sme sa veľa naučili aj po organizačnej stránke a získali sme aj nové inšpirácie.
Ostáva úloha – nadviazať spoluprácu na medzinárodnej úrovni, v niektorom štáte a výsadba stromčekov na KVP, ktorá po konzultácii so starostom sa s finančných dôvodov neuskutočnila.
Nová inšpirácia – v spolupráci s Orange /získanie finančných prostriedkov – časť filantropia, environmentálny prínos/, Miestny úrad KVP, Klub seniorov KVP, ZŠ KVP – vytvoriť „Vtáčí háj“, na vysadenej ploche umiestniť drevené vtáčie búdky na hniezdenie a úkryt spevavcov a pravidelne sa o nich starať.
Cena za 2. miesto bol 10 dňový pobyt v ekotábore Huty pri Liptovskom Mikuláši.
Projekt: Energia dnes a zajtra „Budeme mať čím svietiť?“
Výskumy ukazujú, že si v priemere pamätáme: 10 % z toho čo sme čítali, 20 % z toho čo sme počuli, 30 % z toho čo sme videli, 50 % z toho čo sme videli a počuli, 70 % z toho čo sme sami povedali a 90 % z toho čo sme povedali a súčasne urobili.Skúsenosti, ktoré majú dej, zapájajú viacej zmyslov, sú neobyčajné alebo emocionálne silné, sa pamätajú oveľa lepšie ako skúsenosti obyčajné.
To je dôvodom, aby sme na Gymnáziu Poštová 9 v Košiciach organizovali v rámci projektu „Energia dnes a zajtra“ exkurziu zameranú na spoznávanie energetických zdrojov Slovenska a okolitých krajín spolu so spoznávaním prírodných a kultúrnych krás.
V školskom roku 2008/2009 sme so sponzorstvom VSE a.s. v Košiciach a za podpory ZRPŠ pri našom gymnáziu, zorganizovali 3-dňovú exkurziu.
Študenti sa v prvý deň exkurzie oboznámili s činnosťou jadrovej elektrárne MOCHOVCE. Počas 3 hodinovej exkurzie videli filmový dokument o štiepení atómov, o výstavbe jadrovej elektrárne, vypočuli si odborný výklad spojený s panelovou diskusiou o výhodách a nevýhodách budovania jadrových elektrární, diskutovali o alternatívnych zdrojoch, o problémoch odkladania jadrového odpadu. V LEVICIACH sme navštívili Tekovské múzeum, obdivovali impozantné hradné múry Levického hradu a neskôr spoznali pamätihodnosti mesta NITRA.
Druhý deň exkurzie bol venovaný veterným elektrárňam. Činnosť týchto elektrární videli v prevádzke za hranicami Slovenska, v meste Bruck an der Leitha. Oboznámili sa s kladmi a zápormi týchto typov elektrárni. Študentov zaujali aj informácie o plánovaných výstavbách veterných elektrární na Slovensku , zvlášť v blízkosti Košíc v obci Čečejovce.Navštívili sme aj mesto VIEDEŇ a spoznali najznámejšie miesta: Viedenský mestský hrad Hofburg, Belvedere, St. Stephans dom, Museums Quartier a ďalšie.Cestou z Viedne sme mali možnosť vidieť Čunovské stredisko vodných športov a pozdĺž nábrežia Dunaja sme sa dostali až do GABČÍKOVA.
Tretí deň bol venovaný vodnej elektrárni v Gabčíkove. Pri odbornom výklade lektora si študenti vypočuli históriu budovania vodného kanála a elektrárne, videli panelovú dokumentáciu, prezreli si priamo prevádzku vodnej turbíny a so záujmom sledovali otváranie a zatváranie plavebnej komory.
Cestou domov do Košíc účastníci exkurzie využili krásny slnečný deň a navštívili malebný slovenský hrad ŠOMOŠKA, ale z maďarskej strany. Pod hradom sa nachádzajú jedinečné prírodné čadičové výtvory ako Kamenný vodopád a Kamenné more a tak fotografovaniu nebolo konca kraja.
Po dlhej ceste sme sa vrátili do Košíc vo večerných hodinách, šťastní a plní zážitkov.
.
.
.
.